Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu-Brzezince

W dniu 11 marca 2025 roku uczniowie naszej szkoły, klasy 8a i 8b wraz z opiekunami, wzięli udział w wycieczce szkolnej do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu-Brzezince. Celem wyjazdu było poznanie historii obozu koncentracyjnego i zagłady, wystaw, ekspozycji oraz zjawiska Holokaustu na tle wydarzeń II wojny światowej i okupacji w Polsce, kształtowanie świadomości o prawie człowieka do życia i godnej śmierci, uświadomienie wymiaru ludzkiego okrucieństwa, a z drugiej strony wizerunku ludzi umierających bez prawa do godności, a także oddanie hołdu ofiarom nazizmu.
Po dotarciu na miejsce, grupa została przywitana przez przewodników, którzy przeprowadzili wykład o dziejach tego miejsca. Uczniowie zwiedzili teren obozu Auschwitz I, w tym słynną bramę z napisem „Arbeit macht frei”, bloki więzienne oraz ekspozycje muzealne przedstawiające życie więźniów, ich osobiste przedmioty oraz dokumenty historyczne. Zobaczyli ekspozycje muzealne w blokach nr 5 i 20, wygląd „cel do stania” i cel głodowych w podziemiach bloku 11 („Bloku śmierci”), dziedziniec bloku 11 ze „Ścianą Straceń” oraz budynek komory gazowej i krematorium.
Następnie uczestnicy dotarli do Auschwitz II-Birkenau, gdzie zobaczyli baraki mieszkalne, „Bramę śmierci”, rampy wyładunkowe, wagon, którym deportowano więźniów do tego miejsca oraz ruiny komór gazowych i krematoriów. Przewodnik szczegółowo opowiedział o warunkach życia więźniów, metodach eksterminacji oraz tragicznych wydarzeniach, jakie miały miejsce na terenie obozu. Za przykład warunków mieszkalnych więźniów tego obozu, posłużył blok dziecięcy na terenie byłego obozu kobiecego.
Wycieczka zakończyła się chwilą zadumy oraz oddaniem hołdu przy jednym z pomników upamiętniających ofiary. Uczniowie mieli również okazję do zadawania pytań i dyskusji na temat tego, jak ważne jest zachowanie pamięci o tych wydarzeniach, by nigdy więcej się nie powtórzyły.
Wyjazd ten był dla wszystkich uczestników niezwykle poruszającym i edukacyjnym doświadczeniem, które na długo pozostanie w ich pamięci.