Ekopracownia pod chmurką

                                   Świętowanie „w Mickiewiczu”

6 października br. (w piątek) w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych, otwarcia „Ekopracowni pod chmurką”, otwarcia pracowni „Sala doświadczania świata”
i podsumowania programu rządowego  „Aktywna tablica”.

Na początku uroczystości głos zabrała Pani Dyrektor – Danuta Lamik. Serdecznie przywitała gości, wśród których znaleźli się: Pani Lidia Burzyńska – Posłanka na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Pan Mariusz Trepka – Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Pan Grzegorz Boski – Wicemarszałek Województwa Śląskiego, Pan Henryk Kiepura

– Starosta Powiatu Kłobuckiego, Pani Zdzisława Kall – Wicestarosta Powiatu Kłobuckiego, Pan Tomasz Osiński –  Wójt Gminy Wręczyca Wielka, Pan Wiesław Żerdziński

– Wiceprzewodniczący Rady Gminy Wręczyca Wielka, ks. Proboszcz Robert Grohs, radni powiatu kłobuckiego i Gminy Wręczyca Wielka, przedstawiciele instytucji współpracujących ze szkołą oraz dyrektorzy szkół i placówek oświatowych Gminy Wręczyca Wielka.

W swoim przemówieniu Pani Dyrektor z dumą przedstawiła wyniki konkursu „Ekopracownia pod chmurką”, zorganizowanego przez WFOŚiGW w Katowicach, w którym wzięła udział nasza szkoła.  Projekt „Wręczyckie strefy przyrody” zdobył uznanie, dzięki czemu znaleźliśmy się w gronie zwycięzców! To właśnie dzięki wygranej na terenie szkoły stworzona została przestrzeń, w której będą mogły odbyć się zajęcia terenowe oraz lekcje z zakresu przyrody, biologii, ekologii, geografii. Nie byłoby to możliwe bez dotacji nie tylko WFOŚiGW w Katowicach, ale również dzięki wsparciu finansowemu władz Gminy Wręczyca Wielka i środków Rady Rodziców.

Z czego dokładnie będą mogli skorzystać nasi uczniowie? Powstały: strefy badacza  z altaną edukacyjną
i teleskopem, mini szklarnie, stacja meteorologiczna, stref  krzewów i drzew,  ścieżka owadzia, strefa gier przyrodniczych i terenowych, ścieżka sensoryczna, strefa relaksu. Z całą pewnością „Wręczyckie strefy przyrody” będą tętnić życiem, zaciekawiać i inspirować.

To jednak nie jedyny powód do zadowolenia dla uczniów. Kolejną nowością jest „Sala  doświadczania świata” oraz sprzęt i pomoce dydaktyczne zakupione w ramach programu rządowego „Aktywna tablica”. Pani Dyrektor w swoim przemówieniu podkreślała, że wspieranie indywidualnego rozwoju ucznia jest priorytetem, a nowa pracownia będzie temu właśnie służyła. „Sala doświadczania świata” to strefa ciszy i relaksu, to pracownia wspierająca rozwój dziecka z zaburzeniami zmysłów. Na jej wyposażenie zostały przeznaczone środki z rezerwy oświatowej subwencji ogólnej na rok 2023.

Niewątpliwe, że dzięki tak dobrze wyposażonej szkole możemy kształcić uczniów na jak najwyższym poziomie oraz wspierać ich indywidualny rozwój.  Bez wątpienia realizacja projektów i organizacja piątkowej uroczystości jest efektem ciężkiej pracy, cierpliwości, pokory i wiary, że wszystko jest w życiu możliwe.

Kolejną kwestią, która została poruszona w wystąpieniu Pani Dyrektor, było uroczyste ślubowanie pierwszoklasistów. Zwróciła się do najmłodszych – uczniów klas pierwszych.      W ciepłych słowach mówiła, jak ważny to moment nie tylko dla nich samych, ale również dla rodziców i nauczycieli. Zwróciła uwagę, że będzie, wraz ze wszystkimi pracownikami, zawsze ich wspierać. Życzyła z całego serca, aby dni spędzone w murach tej szkoły  i w „Ekopracowni pod chmurką”, były dla nich wielką przyjemnością. Na koniec swojego wystąpienia przytoczyła myśl Alberta Einsteina „Nauka w szkołach powinna być prowadzona w taki sposób aby uczniowie uważali ją za cenny dar a nie za ciężki obowiązek”. Życząc tego właśnie Uczniom, Rodzicom i Wychowawcom.

Po wystąpieniu Pani Dyrektor głos zabrali Goście. Wśród nich znaleźli się Posłowie na Sejm RP, wicemarszałek województwa śląskiego, przedstawiciele władz Wręczy Wielkiej, Starostwa Kłobuckiego, przedstawicielka Rady Rodziców, przedstawiciele zaprzyjaźnionych instytucje oraz sami uczniowie. Wszyscy zaproszeni  jednogłośnie gratulowali Pani Dyrektor i pracownikom, podkreślając ich wkład
i zaangażowanie.

Kolejnym elementem uroczystości był występ uczniów. Pierwszoklasiści stanęli       na wysokości zadania i z pełnym zaangażowaniem przedstawili bajkę pod tytułem „ Podróż do Ekolandii”, przygotowaną przez wychowawców klas pierwszych: panią Anitę Mazik  i panią Ewę Kozieł. Całość przedstawienia dopełniła piękna piosenka wykonana przez uczennicę klasy siódmej – Łucję Gawędę, która śpiewała –oczywiście- o nowej ekopracowni. Podczas jej śpiewu mogliśmy oglądnąć taniec zespołu tanecznego, przygotowany przez Panią Jolantę Kot.  Temat i główna myśl przedstawienia – dbajmy o naturę i środowisko, idealnie łączyła się z uroczystością otwarcia „Ekopracowni pod chmurką”.  Cóż mogło wydarzyć się chwilę później? Rzecz oczywista. Pierwszoklasiści złożyli przysięgę –nastąpił, wyczekiwany przez nich,  Akt Ślubowania. Po wyrazach na ich twarzach można było dostrzec jedno

– wielkie przejęcie i dumę. Tak oto w ten sposób stali się częścią społeczności uczniowskiej. Następnie Pani Dyrektor zaprosiła Gości do uroczystego otwarcia ekopracowni, dokonując wraz z nimi symbolicznego przecięcia wstęgi.

Kolejnym punktem wydarzenia, była degustacja przekąsek, które przygotowaliśmy wspólnie z rodzicami i uczniami. Oj, było w czym wybierać! Stoły z pysznościami przygotowane tematycznie:  na jednym królowało jabłko, na drugim miód, na trzecim różnorodne pasty kanapkowe, na kolejnym ciasta… Wszystko pięknie przystrojone  i przepyszne, a co najważniejsze zdrowe i naturalne! Kolejne świadome nawiązanie do … ekopracowni rzecz jasna!

Można mówić, ale … trzeba się przecież pochwalić i pokazać to, z czego się jest dumnym. Właśnie dlatego w następnym punkcie harmonogramu uroczystości znalazł się spacer po „Wręczyckich strefach przyrody” (na stanowiskach byli prawdziwi eksperci  – czyli uczniowie, którzy prezentowali poszczególne elementy strefy: zegar słoneczny, mini szklarnię, stację pogodową, teleskop). Po spacerze na terenie wokół szkoły, Pani Dyrektor wraz z zaproszonymi Gośćmi udała się do budynku.  W murach szkoły mieli oni okazję oglądnąć prezentację sprzętu i „świeżutkich” pomocy dydaktycznych zakupionych w ramach programu „Aktywna tablica” (przygotowaną przez panią Ewę Mikę i panią Joannę Makowską). Gościli również w „Sali doświadczania świata”, w której Pani pedagog – Anna Morawska prezentowała zakupiony sprzęt i wyjaśniała jego przeznaczenie do pracy z dziećmi. Postaraliśmy się również o wystrój szkoły, nawiązujący do: natury, ekologii, jesieni. Jeże wykonane
z naturalnych materiałów, dzbany pełne jabłek, suszone kwiaty łąkowe, jesienne stroiki…

Dla całej społeczności szkolnej była to bardzo ważna uroczystość! Cieszymy się, że wszystkim zaproszonym się podobała i dziękujemy za każde pozytywne słowo!

GALERIA

GALERIA I

GALERIA II

GALERIA III

GALERIA KSW FOTO